Трамп избира тим пред Денот на благодарноста

од Vladimir Zorba

Серијата средби на избраниот претседател на САД Доналд Трамп продолжува. Тие се главно во неговата резиденција во Њујорк.
tramp-tauer

Избраниот  за претседател на САД Доналд Трамп  ја разгледува кандидатурата на Мит Ромни за функцијата државен секретар, објави во “Твитер” новинарката од телевизија Ем-Ес-Ен-Би-Си Кејт Сноу. Средбата на Трамп со неуспешниот да победи Обама пред четири години републиканец претстои. Ромни е познат по тврдите реторика за Русија како геополитички противник на САД број еден. Во исто време пензионираниот генерал Мајкл Флин, кој ја предводеше разузнавањето и управување на военото министерство на САД, добил предлог да стане советник за национална безбедност во Белата куќа.

5166694                                  Не е јасно дали Флин прифатил. Мајкл Флин.

Првата средба на дејство странски политички лидер со избраниот претседател на САД беше меѓу Трамп и јапонскиот премиер Шинзо Абе. Двајцата разменија неофицијални љубезност. “Убеден сум дека господин Трамп е лидер на кого можам да имам доверба”, објави Абе. колку за доверба меѓу двете страни.

5166695  Претходно американските медиуми обрнаа внимание на серијата средби кои Доналд Трамп прави со највлијателната светска политичка фигура уште од времето на Студената војна Хенри Кисинџер. Самиот Кисинџер беше го  објавил изборот за кандидатката на демократите Хилари Клинтон. Освен тоа администрацијата на важечкиот претседател ги започна процедурите за пренос на работата кон екипите на Трамп. Се очекуваат првите конечни кандидатури околу 24-ти ноември – Денот на благодарноста во САД.

Слични содржини