Турција: Мачка извлечена од урнатините по 49 дена, сопственичката пресреќна (ВИДЕО)

од Stefanija Kuzmanovska

Мачката Хан беше извлечена од урнатините 49 дена по разорните земјотреси во Турција.

Сопственичката на мачката Нида Дина (36) секојдневно со ќерката ги посетувала урнатините на нејзината зграда, барајќи го својот сакан миленик.

„Зградата ни беше оштетена во првиот земјотрес и излегов со ќерка ми, но мачката не можевме да ја најдеме бидејќи некаде се сокри. Ја баравме секој ден и ја најдовме сега кога почна отстранувањето на урнатините на нашата единаесеткатница“, изјави Дина за турски „Хабер“.

Како што истакна таа е пресреќна за чудото кое се случи и им порача на сите да не губат надеж.

Да потсетиме, на 6 февруари Турција и соседна Сирија беа погодени од серија разорни земјотреси, во кои загинаа над 50.000 луѓе.

Слични содржини