Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Зошто мачките обожаваат да ја туркаат главата кон вас?

Во англискиот јазик оваа појава се нарекува „headbutt“, а многу сопственички на мачки сигурно забележале дека нивното милениче обожава да ја турка главата кон нив кога се гали. Тие не го прават тоа само со луѓето, туку ако ги набљудувате подобро ќе сфатите дека често ја тријат главата и од …

Повеќе

Зошто вашата мачка нестрпливо ве чека пред врата кога си доаѓате дома?

Домашните миленичиња се навистина неодоливи и лојални и колку и да е популарното верување спротивно на тоа, мачките се приврзуваат кон своите сопственици речиси еднакво како и кучињата. Сопствениците на мачки сигурно забележале дека кога и да влегуваат дома, таа веќе ги чека пред вратата, евентуално тогаш доаѓа (а ако …

Повеќе

Што се случува денеска со Шупет, мачката на Карл Лагерфелд?

Кога Карл Лагерфелд почина во 2019 година, се слушнаа гласини дека неговата мачка Шупет ќе ја преземе ни помалку, ни повеќе, туку Ана Винтур. Но, по кратко време стана јасно дека тоа е само шпекулација. Прашањето околу неговото наследство и понатаму е отворено, иако се зборуваше дека целото богатство ќе …

Повеќе

Што ги прави персиските мачки толку посебни?

Иако е факт дека сите мачки се прекрасни и посебни, одредени раси имаат уникатни карактеристики кои ги прават уште попосебни меѓу сите останати. Персиските мачки се една од најомилените раси, најпрво поради неодоливиот изглед, долговлакнесто крзно и округла и сплескана фаца, а потоа и затоа што се смирени, мрзливи и …

Повеќе

Нема сомнение: Ако чувате мачка, вие сте неверојатно интелигентна личност

Според некои истражувања, изборот на миленик е фактор кој покажува колку една личност е интелигентна. Па така, додека кучето ги прави луѓето среќни и весели, мачките ја стимулираат интелигенцијата на сопственикот. Најчесто луѓето избираат миленик кој одговара на нивниот карактер и со кој ќе успеaт да воспостават длабока конекција. Ова …

Повеќе

Голема љубов: Мартин од „Некст тајм“ направи тетоважа со мачката (ФОТО)

Браќата Стефан и Мартин Филиповски важат за големи љубители на животните, а и самите веќе имаат вдомено и куче и маче. Пред неколку години го вдомија кучето Блеки, кое тогаш Мартин го истетовира на раката. Сега истата тетоважа ја надополни и со слика од мачката, која го доби името Мики. …

Повеќе

Чувате мачка? Вака може да препознаете дали ви се лути

Домашните миленици, а особено мачките, може да бидат сосема тврдоглави и со тежок карактер, скоро како и луѓето. Сосема е погрешно да се верува дека сите мачки се однесуваат на еден начин, кучињата на друг, а папагалите на трет, бидејќи секое животно како единка има свој карактер, колку и да …

Повеќе

Сопствениците на мачки имаат понизок ризик од срцев удар

Сите ние многу добро знаеме дека миленичињата влијаат на нашата психичка состојба. Светот е преполн со луѓе на кои милениците им помогнале да се чувствуваат подобро. Но дали знаевте дека мачките можат да влијаат и на нашето физичко здравје и тоа со своето предење? Мачките предат кога се задоволни и …

Повеќе

Сопствениците ги фотографираат своите мачки најмалку 7 пати дневно

Според анкета на OnePoll, спроведена на Националниот ден на мачките, 29 октомври, просечен сопственик поминува околу 1000 часови со своето милениче и го фотографира најмалку седум пати во текот на денот. Анкетата покажала и дека 42% од испитаниците имаат врамена фотографија од својата мачка или од друга и ја чуваат …

Повеќе

И тие сакаат љубов: Мачките лесно се поврзуваат со сопственикот

Грубата поделба меѓу најчестите домашни миленици вели дека кучињата се приврзуваат за сопственикот кој ги чува, додека пак, мачките се тврдоглави и ги интересира само чинијата да им е полна. Гордите сопственици на мачка, како домашно милениче, сметаат дека ваквото тврдење е сосема неточно. Оние кои имаат мачка точно знаат …

Повеќе