Твитер: Маск измислува изговор за раскинување, веќе не го привлекуваме

од Nikola Popovski

Твитер ги отфрли тврдењата на Илон Маск пред судот дека има легитимни причини да се повлече од договорот вреден 44 милијарди долари за купување на платформата, што е најнов развој во драматичната правна битка.

Твитер ги нарече аргументите на Маск за напуштање на договорот „приказна, измислена во обид да се избегне договор за спојување што Маск повеќе не го смета за привлечен кога берзата, а со тоа и неговото огромно лично богатство, ја изгубиле вредноста“.

Твитер го тужеше Маск минатиот месец за да го принуди да го склопи договорот. Поднесокот до судот е одговор на противтужбата на Маск, која тој ја поднел минатата недела и треба да биде објавена денеска.

Тековниот судир започна откако Маск тврдеше дека Твитер не дава точни податоци за бројот на ботови, наведувајќи го тоа како причина за повлекување од договорот.

Твитер тврди дека спам сметките отпаѓаат на помалку од пет проценти од неговите повеќе од двесте милиони корисници, но Маск верува дека бројката е поголема и го обвини Твитер дека крие информации за проблемот.

Интернет гигантот, пак, го обвини Маск дека го „предизвикал“ проблемот за да ја избегне зделката без да плати казна.

„Контратужбите се приказна направена за судски спор што им пркоси на доказите и здравиот разум“, објави Твитер како одговор, според правните документи до кои дојде Ројтерс.

„Маск измислува претстави што Твитер никогаш не ги направил, а потоа се обидува селективно да ги искористи обемните доверливи податоци што му ги дава Твитер за да предизвика прекршување на тие наводни претстави“, соопшти компанијата.

Адвокатите на Маск сакаа да поднесат јавна верзија на нивниот одговор и противтужба пред судот во Делавер. Но, адвокатите на Твитер се пожалија дека им треба повеќе време за да го разгледаат и потенцијално да го средат запечатеното досие на Маск, велејќи дека тоа „во голема мера“ е поврзано со внатрешните информации и податоците на Твитер доставени до Маск.

Маск даде понуда за купување на Твитер во април, но во јули објави дека сака да се повлече од договорот, што предизвика вистинска правна драма.

Маск и Твитер имаат право на оштета од 1 милијарда долари доколку се прогласи дека другата страна е одговорна за неуспехот на договорот. Твитер, сепак, сака повеќе и бара судски налог за „специфични перформански“ според кои Маск ќе мора да го исполни договорот.

Слични содржини