Уапсени 126 лица за време на големиот пропалестински протест во Лондон

од Vladimir Zorba

Лондонската полиција вечерва соопшти дека уапсила вкупно 126 лица за време на пропалестинските протести во британската престолнина.

Се вели дека насилството на екстремната десница е „длабоко загрижувачко“, пренесе „Гардијан“.

Полицијата претходно соопшти дека на протестот учествувале околу 300.000 луѓе, како и дека се појавиле неколку стотици контрадемонстранти.

Организаторите на средбата, пак, тврдат дека на улиците на Лондон имало повеќе од 800.000 демонстранти.

Слични содржини