Украина најостро ги осудува планираните руски претседателски избори на окупираните територии

од Nikola Popovski

Украинските власти денеска остро ги осудија руските планови за одржување претседателски избори на окупираните украински територии напролет.

Украинското Министерство за надворешни работи ги нарече планираните избори „ништовни и неважечки“ и вети дека ќе бидат испратени сите меѓународни набљудувачи да ги набљудуваат за да се соочат со „кривична одговорност“.

Пратениците во Русија одлучија претседателските избори да се одржат на 17 март 2024. Во петокот рускиот претседател Владимир Путин ја објави својата кандидатура на изборите. Тој е сосема сигурен дека ќе освои уште еден мандат.

Руските власти планираат да го одржат гласањето во Доњецк, Луганск, Запорожје и Керсон – територии кои Москва незаконски ги анектираше од Украина во септември минатата година, но не ги контролира целосно, заедно со полуостровот Крим, кој Русија незаконски го анектираше во 2014 година.

Објавувањето на претседателските избори следи по локалните избори за руски законодавни тела во окупираните делови на Украина во септември. Гласањето беше прогласено за неважечко од страна на официјален Киев и Западот.

„Ја повикуваме меѓународната заедница цврсто да ја осуди намерата на Русија да одржи претседателски избори на окупираните украински територии и да воведе санкции за оние кои се вклучени во нивната организација и спроведување“, додаде украинското министерство.

Слични содржини