Украинците ги уништија двата најголеми моста кај Херсон, на Русите им останаа само понтонски премини преку Днепар

од Vladimir Zorba

Два главни патни моста што обезбедуваат пристап на Русија до окупираната украинска територија на западниот брег на реките Днепар во Керсонската област сега веројатно не се во функција и не можат да се користат за значително воено снабдување, соопшти во саботата британското воено разузнавање.

Дури и ако Русија успее да изврши значителни поправки на мостовите, тие ќе останат ранливи, соопшти Министерството за одбрана на Велика Британија.

„Снабдувањето на брегот за неколку илјади руски војници на западниот брег речиси сигурно се потпира на само два понтонски фериботски премини“, се вели во ажурираното соопштение на министерството.

Бидејќи нивниот синџир на снабдување е ограничен, големината на сите залихи што Русија можеше да ги воспостави на западниот брег веројатно ќе биде клучен фактор за одржливоста на тие сили, се вели во извештајот.

Украина претходно најави дека ќе започне офанзива за враќање на нејзините окупирани територии на југот на земјата.

Слични содржини