Уште еден земјотрес кај Петриња

од Берта Китинска

Земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран синоќа во 1 часот и 23 минути во околината на Петриња, објави хрватската сеизмолошка служба.

Епицентарот бил на 8 километри јужно од Петриња Интензитетот на земјотресот во епицентарот бил IV-V степени од скалата ЕМС.

Слични содржини