Ванхауте потврдува дека се водат тајни преговори

од Vladimir Zorba

Белгискиот посредник Питер Вахауте кој учествуваше во преговорите за излез од политичката криза во земјава, денеска на својот профил на Твитер открива дека се водат тајни преговори.vanh(1)

„Политиката и уметноста на тајното преговарање. Молчете! Разговараме, но не им кажувајте на граѓаните, што помалку знаат толку подобро“.

Тој го коментира и начинот на преговори. „Моите услови се едноставни: ветете дека ќе ме обожувате и дека ќе ги исполните сите мои барања. Сега потпишите овде“.

Слични содржини