Вчера преговаравме со Бугарија до рано изутрина, информира Османи

од Nikola Popovski

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вечерва уште еднаш потврди дека дека засега немаме никаков договор со Бугарија, ниту во пишана, ниту во усмена форма.

„За секој проблем постојат решенија и токму за тие дискутираме. Но, некои од решенијата не ја добиле потребната потврда, затоа моментално немаме никаков договор со Бугарија, ниту потпишан ниту усмен. Но, мислам дека има сè уште надеж, има политичка клима за ова да се случи, доста работевме на ова и мислам дека во добар правец. Сите политички фактори во земјава сме на истата страна. На пример вчеравечер до рано изутрината преговаравме и разговаравме со бугарската страна и за тоа ги информирав и премиерот и претседателот на државата, сте сме на иста линија“, изјави Османи во емисијата „Клик плус“.

Слични содржини