Веспрем e напаѓачка машина: Вардар прими 80 голови на два натпревари

од Nikola Popovski

Со лесна, рутинска, но и убедлива победа на реваншот против Вардар, екипата на Веспрем го потврди пласманот во четвртфиналето на ЕХФ Лигата на шампионите – 39:30 (20:15).

Прашањето за патниците меѓу осумте најдобри беше решено во СЦ „Јане Сандански“, но тимот на Веспрем, дури и без триото Маркусен-Лекаи-Маргуч кое мируваше, се обиде уште еднаш да даде до знаење каква е напаѓачка машина. Противник на избраниците на Дејвид Дејвис во борбата за Келн ќе биде тимот на Нант, кој го изненади Виве Кјелце во Полска.

И покрај тоа што Веспрем беше очигледен фаворит на овој дуел, Вардар разочара, колку за вкупните -23, толку заради фактот што прими дури 80 гола на два меча.

Гостите се држеа изедначени до резултатот 6: 6, кога Јахија, Борозан и Шишкарев го упатија првиот удар и се одвоија на плус три. Потоа започна играта на спуштен гард, во која унгарскиот шампион повторно стигна до квотата од 20 пред да замине на одмор.

На почетокот од продолжението, Коралес го замени Чупар и со неколку одбрани, потпомогнат од техничките грешки на ривалот, Веспрем стигна до 30:21 во 40-та минута. Дури тогаш Вардар играше нешто посилно, и барем не дозволи двоцифрена предност на домаќините до самиот крај.

Стоилов и Дибиров постигнаа беа најпрецизни кај Вардар со по пет постигнати голови, додека Чупиќ и Шеваљевиќ дадоа по четири, а на спротивната страна Шишкарев и Нилсон дадоа по шест гола.

loading...

Слични содржини