Потегот на ДУИ е дел од политичка игра со цел да се зацементира изборниот датум на 5 јуни, а потегот е во координација со коалицискиот партнер ВМРО-ДПМНЕ, сметаат учесните во вечерашното отворено студио на 24 Вести. Дел од пратениците во Собранието предвидуваат дека меѓународната заедница во наредните денови ќе излезе со радикален предлог за техничка Влада која треба да ги спроведе реформите предвидени со извештајот на Прибе.

Погледнете ја дебатата во која гостуваа Павле Трајанов – Демократскиот сојуз, Мухамед Исмаили – генерален секретар на Унитети и Горан Милевски – ЛДП.

Слични содржини