Вирусолозите најавуваат, комбинирана вакцина против грип и ковид 19

од Берта Китинска

Во блиска иднина може да се направи комбинирана вакцина против грип и ковид, изјави денес водечкиот британски вируолог Венди Баркли.

Баркли е раководител на Одделот за заразни болести на Кралскиот колеџ во Лондон, а денес им порача на пратениците дека најверојатното сценарио е дека ќе може да комбинира вакцина против сезонски грип со анти-козидна вакцина, објави Си-Ен-Ен.

“Верувам дека следната година навистина ќе ни каже повеќе за епидемиологијата и за тоа како можат да се спречат нови видови на ковиди, односно колку брзо тие можат да мутираат и да не натераат да ги модификуваме вакцините, ќе биде јасно колку долго е потребно да се зајакнат “, рече Баркли.

loading...

Слични содржини