Во Австрија речиси 40.000 луѓе протестираа против задолжителната вакцинација

од Vladimir Zorba

Речиси 40.000 луѓе излегоа на улиците во неколку градови во Австрија во знак на протест против мерките за коронавирус и плановите да ја направат вакцинацијата задолжителна.

Најголемите демонстрации се одржаа во саботата во Грац, каде, според полициски извори, марширале 30.000 луѓе извикувајќи „Мир, слобода, без диктатура“.

Демонстрациите, кои се одржаа и во Сент Поелтен, Клагенфурт и Инсбрук, главно беа мирни, но многу луѓе пријавија дека не се носат маски.

Австриската влада сака во февруари да воведе задолжителна вакцинација за сите, а предлог-законот ќе биде претставен во втората недела од декември.

Од минатиот понеделник, карантинот е во сила низ целата земја.

Во Австрија, седумдневната инциденца благо ослабе во последните денови, достигнувајќи 1.030 нови случаи на 100.000 жители во саботата.

Слични содржини