Во чест на Принс: Кис, Леџенд, Ашер ќе пејат на концертот

Повеќе од десетин ѕвезди ќе настапат на концертот во чест на музичката легенда Принс, два дена по доделувањето на Греми, објави CNN. Концертот „Let’s Go Crazy: The Grammy salute to Prince“ ќе се одржи на 28 јануари во Лос Анџелес.

Ѕвездената постава на изведувачи, кои ќе пејат во чест на Принс, се состои од: Џон Леџенд, foo Fighters, Алиша Кис,Хуанс, Coldplay, и Eart, Winf & Fire, како и многу други.

Пејачот на хитот „Purple Rain“ освои седум Греми, а за наградата бил номиниран 38 пати, објави американската Академија за дискографска уметност и наука.

Принс почина на 21 април 2016 година, неколку недели откако најави дека ќе ја објави автобиографската книга.

Неговата автобиографија „The Beautiful Ones“, објавена минатата година, е комбинација од неговата недовршена книга со оригинални фотографии, записи од бележниците и текстови од песни.

Слични содржини