Во Калифорнија 13 земјотреси во период од 25 минути

од Stefanija Kuzmanovska

Дури 13 земјотреси ја погодија Калифорнија во текот на ноќта во период од 25 минути, потврди Националната метеоролошка служба.

Првиот земјотрес бил регистриран по полноќ во понеделникот, погодувајќи го регионот северозападно од Ел Центро, град во јужниот пограничен регион.

Американскиот геолошки институт соопшти дека земјотресот бил со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала и наводно погодил поголем дел од округот Сан Диего.

Веднаш по првиот земјотрес имало и втор со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала, по што уследиле серија помали земјотреси.

Слични содржини