Возачот кој „покоси“ луѓе во Загреб донесен во суд со лисици, се одлучува за притвор

од Vladimir Zorba

Јан Ерлих, осомничен дека во петокот вечерта влета во пешаци на паркингот на трговскиот центар Супернова во Загреб, е изведен во Општинскиот кривичен суд во Загреб. Истражен судија ќе одлучува за притвор. Тој беше донесен во судот со лисици на рацете.

Општинското државно обвинителство (ОДО) во Загреб во саботата навечер извести дека истрагата, спроведена заедно со сообраќајната полиција, утврдила дека 23-годишен возач, во петокот во 21 часот и 50 минути на паркингот на шопинг-центарот Супернова центар во Бузин, влетал во пешаци со несоодветна брзина.

Обвинителството извести дека според досега пронајдените траги и утврдените факти, констатирано е дека 23-годишникот не ја прилагодувал брзината на карактеристиките на патот и густината на сообраќајот, туку нагло забрзал, стигнувајќи до горната граница на дозволената брзина на моторот, а задните погонски тркала се излизгале.

Слични содржини