Вучиќ за случајот Ѓоковиќ: Австралија ни покажа како изгледа небитно правосудство

од Nikola Popovski

Претседателот на Србија Александар Вучиќ му испрати порака за поддршка на Новак Ѓоковиќ и му одговори на премиерот на Австралија, Скот Морисон. Вучиќ на својот официјален Инстаграм профил најостро ја осуди одлуката за одземање на визата на најдобриот светски тенисер по втор пат за неколку дена.

Изјавата на претседателот на Србија ја пренесуваме во целост:

„Почитувани граѓани на Србија, се соочуваме со многу проблеми, притисоци во регионот, притисоци од целиот свет, но она што тие како народ никогаш не успеаја да ни го одземат е нашето срце, гордост и достоинство. Ова го кажувам поради се што се случува во Мелбурн, Австралија, а не затоа што ме интересира да добијам некакви политички поени, затоа што никогаш не сум се украсил со туѓи перја, туку напади врз Новак Ѓоковиќ, српски државјанин, Србин, граѓанин на оваа земја од за нас непознати причини, достигнаа такви размери што е невозможно да не проговорам и да не кажам само што мислам, туку и каков е нашиот одговор кон Австралија.

Веројатно не би кажал ниту збор дека по повторената одлука на австралиските власти за укинување на визата за Новак Ѓоковиќ, да не се огласеше премиерот на Австралија Скот Морисон кој кажа дека е задоволен и ја поздравува одлуката за укинување на визата за најдобриот светски тенисер Србинот Новак Ѓоковиќ.

Зачуден сум, пред се, од фактот што ваквите одлуки ги носат прво извршните, а потоа судските органи. Тие често ни проповедаат за тоа што е добро за владите. Можете ли да замислите како би изгледало кога некој министер во Србија би можел да ги поништи одлуките на судиите. Значи, важечките судски органи. Со тоа само ни покажаа како изгледа независно судство, но можеби пред се судството е ирелевантно, бидејќи целата власт е во рацете на извршните органи. Би ги вратил работите на нешто уште поважно. Ако сакате да му забраните на Новак да го освои трофејот во Мелбурн по 10-ти пат, зошто не го вративте веднаш, зошто не му кажавте дека не може да влезе во вашата земја, зошто го малтретирате, не само неговото семејство, туку и целиот слободарски и горд народ.

Дали е потребно да се добијат некои избори, дали ви е потребно за да ја задоволите вашата јавност? Па, има претседател од мала земја што може да му го каже тоа на голем премиер од голема земја. Знаеш зошто можам? Затоа што ја кажувам вистината и затоа што знаеш дека ти ја кажувам вистината. Ќе се бориме за Новак Ѓоковиќ, а тоа што ќе го малтретирате ден, два, пет, повеќе или помалку нема да го смени судот на нашиот народ за луѓето во Австралија кои многу ги цениме, но и за Новак Ѓоковиќ.

За него можете да напишете стотици и илјадници текстови од најлошото можно, но тој ќе остане најдобриот тенисер на сите времиња и секогаш ќе биде во нашите срца. А вие што мислите дека со малтретирање и живеење постигнувате нешто, никогаш нема да му пријдете, не на Новак Ѓоковиќ, туку на секој обичен човек и на вашиот и наш горд народ.

Србија ќе биде со Новак Ѓоковиќ и Србија ќе може да ви одговори со тоа што ќе се однесува многу подобро отколку што се однесувавте кон Новак Ѓоковиќ. Почитување на се што значи соодветна застапеност на една држава. Да живее Србија! Новак, ние сме со тебе!“, изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Потсетуваме, во петокот наутро, по средноевропско време, министерот за имиграција на Австралија, Алекс Хок, му ја укина визата на Новак Ѓоковиќ, а српскиот тенисер повторно се соочува со депортација.

Адвокатите на Новак поднесоа жалба, а целиот случај од Федералниот окружен суд беше префрлен на повисоко ниво – Федералниот суд.

Слични содржини