Актуелно
Почетна / Македонија / Политика / Заев, Шекеринска и Џафери на средба со адмиралот Фого на носачот на авиони „Хари С. Труман“ (ВИДЕО)

Заев, Шекеринска и Џафери на средба со адмиралот Фого на носачот на авиони „Хари С. Труман“ (ВИДЕО)

Премиерот Зоран Заев заедно со министерката за одбрана Радмила Шекеринска и Претседателот на Собранието, Талат Џафери, остварија средба со адмирал Џејмс Фого, командантот на американските поморски сили за Европа и Африка и командант на Здружените сојузнички сили на НАТО во Неапол, која се одржа на носачот на авиони „Хари С. Труман“.

„Тоа беше можност одблиску да се доживеат импресивните воени способности на воено поморските сили на САД, кои им служат на американските, но и на сите граѓани на земјите – членки на НАТО Алијансата.

Стануваме дел од најмоќната воено-безбедносна и политичка алијанса на светот и во историјата на човечката цивилизација.

Северна Македонија припаѓа во најсилниот систем на колективна безбедност. Најсилните земји во светот се наши сојузници, а Северна Македонија е 30та полноправна земја членка на НАТО“, сподели Заев.

loading...