Захарова тврди: Добив закани од поддржувачите на Навални

од Vladimir Zorba

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, во ТВ -емисија откри дека добивала закани од поддржувачите на опозиционерот и блогерот Алексеј Навални.

Минатата година, Навални ја критикуваше Захарова, обвинувајќи ја дека го оправдува „системот на касти во општеството“, а Захарова предложи да разговараат за тоа преку Интернет. Расправата беше закажана за 1 мај минатата година, но не се одржа.

– Кога беше објавен материјалот на Навални со обвинувања против мене … тие, се разбира, ги исекоа цитатите, преместија се, рекоа дека мајка ми е конзул, критичар … Почнав да примам голем број закани од поддржувачите на Навални, од луѓе кои верно му служат и му веруваат – рече таа во емисијата „Nightingale’s Live“ на Јутјуб.

Да потсетиме, судот Симоновски во Москва донесе одлука во март да ја укине условната казна на Навални во случајот „Ив Рошер“ и да ја замени со казна од 3,5 години затвор. Казната ја издржува во затвор во регионот Владимир.

Слични содржини