Започнаа судбоносните избори во Турција

од Vladimir Zorba

Право на глас имаат 54 милиони гласачи, прогнозите се 90% од нив да се запишат на гласачките места

20151101.bfdwkoovpc

Почнаа судбоносните за Турција парламентарни избори, објави “Асошиејтед прес”. Во земјата се откриени 175 илјади избирачки места, а право на глас имаат 54 милиони луѓе. Веднаш по отворањето на избирачките места, се забележуваат натуткани  гласачи. Тоа потврдуваат  прелиминарните предвидувања дека ќе има поголема активност на гласачите. На минатите избори гласаа над 86% од граѓаните со право на глас, денес прогнозите се процентот да достигне 90%. Во предизборната кампања, најмбројни и  жестоки беа престрелки меѓу менаџерската  АКП и прокурдската НДП. Во своето обраќање пред медиумите лидерот а НДП најави дека ова гласање е од исклучително значење за земјата. Како не спаси преголема карактеристика дека “Граѓаните ќе избираат помеѓу демократија и диктатура”.

Во меѓувреме, во државата повторно беше разгорен  курдскиот конфликт. Зачестија крвопролевање битки меѓу силите на редот и терористите на ПКК. Повеќе од 140 полицајци и 2.400 курдски бунтовници беа убиени при меѓусебните напади од јули наваму. Во голем број источни покраини беше прогласена делумно вонредна состојба. По последните избори од 7 јуни оваа година во парламентот на земјата ниту една политичка сила немаше потребното мнозинство за да формира влада.Откако не беше постигнат договор за владејачка коалиција, се дојде до денешните предвремени избори. Сега прогнозите се за повторување на гласањето во јуни, и  најверојатно четири партии ќе имаат свои пратеници. Прашањето е во односот на силите и можноста меѓу две или повеќе од нив да се составува  коалициска влада.Нема да може Ердоган повече сам да владее, ќе мора да ја дели власта се прогноџите од сите.

Слични содржини