Зеленски: Русија го користи гладот ​​како закана

од Vladimir Zorba

Украинскиот претседател Володимир Зеленски по повод блокадата на украинските пристаништа на Црното Море изјави дека тоа е дел од стратегијата на Русија да предизвика хаос и дека Русија го користи гладот ​​како закана.

Како што јави Би-би-си утринава, тој рече дека руските власти „отворено му се закануваат на светот дека ќе има глад во десетици земји“.

„До каква политичка нестабилност и миграциски текови ќе доведе тоа? „Колку ќе треба да потрошите тогаш за да ги надминете последиците“, рече Зеленски, директно обраќајќи им се на западните лидери.

Зеленски рече дека е неопходно да се евакуираат „голем број“ повредени од фабриката за челик Азовстал во Мариупол.

„Преговорите за следната фаза од мисијата се многу сложени. Правиме се за да ги евакуираме сите останати, секој од нашите бранители“, рече Зеленски во своето редовно обраќање.

Тој додаде дека Киев користи „влијателни посредници“ во преговорите, не наведувајќи детали.

Слични содржини