„Златниот“ гол на Џакани е најдоцен за Италија во европските завршници

140 прегледи

Крилниот напаѓач на Лацио, Матија Џакани, стана неочекуван херој за Италија со израмнувачкиот гол во 98. минута против Хрватска за да го запечати пласманот на „азурите“ во осминафиналето на сметка на освојувачите на бронзени медали на Светското првенство 2022 година.

Неверојатниот удар на Џакани ја погоди мрежата при 97,19 и стана најдоцниот гол за Италија во историјата на европските првенства. Нормално, головите не се вклучени во натпреварите кога се играат продолженија.

И против Хрватска, Лучано Спалети не вклучи ниту еден играч на Јувентус во својот стартен состав, што за „азурите“ не се случило од Светското првенство во 1998 година на натпреварот против Камерун (3:0). Во 81. минута на теренот се појави Николо Фаџоли, за кого претходно се очекуваше дури од почеток да биде на теренот. Андреа Камбијазо овој пат не беше искористен на средбата со „коцкастите“.

Четврти пат по ред Хрватска и Италија одиграа 1:1, а куриозитет е што веќе во девет натпревари против овој ривал, „азурите“ се уште се без победа, но дефинитивно доцна синоќа во Лајпциг го постигнаа посакуваниот резултат.