Ѕвездата на упадот во Капитол и се предал на полицијата

од Vladimir Zorba

Мажот фотографиран во американскиот Капитол, како носи копје и кацига со рогови за време на немирите на приврзаниците на Трамп, беше уапсен и обвинет во саботата.

Џејкоб Ентони Ченсли е долгогодишен член на QAnon од Аризона, и беше еден од демонстрантите во Капитол, пишува NBC News.

Тој е обвинет за свесно влегување во зграда на Капитол и останување на терен без законско овластување, како и за насилно влегување и несоодветно однесување.

Чансли може да се види на неколку фотографии без маица и со рогови, и држи знаме на Конфедерацијата во зградата на Капитол.

Тој носеше копје и американско знаме врзано под сечилото низ Капитол додека талкаше низ Конгресните сали и застануваше на говорницата внатре во Советот на Сенатот, се вели во судските документи.

Ченсли доброволно се пријави во полиција на 7 јануари, ден по бунтот.

loading...

Слични содржини