3 грешки што жените често ги прават на почетокот на врската

од Vladimir Zorba

На почетокот на љубовната врска, жената често знае да паничи бидејќи не е сигурна дали мажот навистина ја сака или дали е заинтересиран само да се забавува. Во таква состојба, многу е лесно да се направат погрешни чекори, а експертите за врски истакнуваат дека многу жени прават многу слични грешки.

Добрата вест е дека можете да престанете да ги правите, но прво мора да ги забележите.

„Топло – ладно“

Играта наречена „топло-ладно“ на почетокот на врската е скоро честа работа. Со нејзина помош, мажите и жените се обидуваат да откријат колку некому му е грижа, дали имате одредени граници и кои сте всушност. Често се случува, на пример, мажот да се јавува секој ден, а потоа да го нема една недела, дури и повеќе. Повеќето жени тогаш паничат, не разбираат што се случува и, во силна желба да го задржат со нив, почнуваат да „напаѓаат“ на сите комуникациски фронтови, пишува Glossy.

Тоа е грешка. Решението е: посветете се на својот живот, уживајте во себе и работите што ве прават среќни. И кога тој ќе одговори, зависи од вас да изберете како ќе комуницирате. Ако не одговори – не требало да одговори.

Тој нека ве освојува

Нема ништо спорно во тоа што една жена го прави првиот чекор денес. Но, ако немате доволно самодоверба, вашиот прв чекор веројатно нема да биде успешен.

Не му праќајте десет СМС пораки на ден, не му се јавувајте прво, не му праќајте е-пошта постојано, не се појавувајте редовно на местата што ги посетува, не предлагајте состаноци… Нека ве освои и нека се потруди, а вие потсетете се дека сте жена вредна за внимание. Ако сè уште не сте го научиле тоа, дури и не влегувајте во врска. Прво сфатете колку вредите.

Имајте свое „јас“

Некои жени во близина на посакуваниот маж спонтано се претвораат во неговата копија. Тие послушно климаат со главата, се согласуваат со сè што ќе каже и немаат мислење за ништо. Ваквото однесување воопшто не е секси. Ако тој каже нешто, а вие не се согласувате со тоа и имате аргументи, нема потреба да молчите. Не плашете се дека тој ќе се откаже од вас ако мислите поинаку.

На крајот на краиштата, ако тоа е причина да се откаже, тогаш не ви е потребен ниту тој, ниту врска со него, бидејќи очигледно нема да имате иднина. Бидете свои, мислете со главата, изразете се јасно, но љубезно и не дозволувајте никој да ве манипулира.

loading...

Слични содржини