6 дена по гласањето во Србија нема резултати, опозицијата организира протести

од Vladimir Zorba

Денес ќе одржат протест пред РИК во Белград

 

4791844 6 дена по одржувањето на предвремените парламентарни избори во Србија, Републичката изборна комисија / РИК / сеуште не ги откриваат конечните резултати од гласањето. Во средата, 4 – мај, ќе има прегласување во 15 места. Сите опозициски партии – Демократската партија, Движењето “Доста веќе”, коалицијата “Двери-Демократска партија на Србија”, коалицијата ПСД-ЛДП-ССВ се здружија и денес ќе одржат протест пред РИК во Белград. Во ноќта на четврток против петок дојде до напон при прогласувањето на натамошен резултати. Тогаш стана јасно дека коалицијата “Двери-Демократска партија на Србија” добила 188 534 и идостигнува  за еден глас за влез во Собранието – Парламент на Србија.

Лидерот на ДС Бојан Пајтиќ ги повика своите приврзаници при повторното гласање да ја поддржуваат коалицијата “Двери-Демократска партија на Србија”. Опозицијата директно го обвини премиерот Александар Вучиќ и неговата Српска напредна партија / СНС / во кражба и фалсификување на изборите. Водачот на движењето “Доста веќе” Саша Радуловиќ соопшти дека се откриени мртви лица и фантомски гласачи, како и бројни лажни протоколи. “Вучиќ изврши брутална кражба на овие избори. Тој се обидува да земе 200 000 гласа од опозицијата во мандати за сопствената партија.

Постојат цврсти докази за кражбата на 300 000 гласа на овие избори”, рече од своја страна претседателот на Демократската партија на Србија Санда Рашковиќ Илиќ, кој е и еден од лидерите на коалицијата “Двери-Демократска партија на Србија”.путуј

Потсетуваме  дека до моментов РИК потврдија  резултати од 99.82 отсто од преброените гласачки ливчиња. Според нив Српската напредна партија / СНС / на премиерот Александар Вучиќ добива 48.24%, Социјалистичката партија на Ивица Дачиќ – 10.96%, Српската радикална партија на Воислав Шешељ – 8.81%, Демократската партија на Бојан Пајтиќ – 6.03%, Движењето “Доста веќе” на Саша Радуловиќ – 6.03%, коалицијата помеѓу ПСД-ЛДП и ССВ чело со Борис Тадиќ – 5.02% и коалицијата “Двери-Демократска партија на Србија” – 4.999999999 отсто. “Бројката 4.999999999 ќе биде запомнета во историјата на парламентаризмот”, изјави еден од лидерите на коалицијата “Двери-Демократска партија на Србија” Бошко Обрадовиќ при објавувањето на резултатите од РИК.

Поранешниот српски претседател и лидер на Социјалдемократската партија / СДП / Борис Тадиќ ја обвини владејачката формација на премиерот Александар Вучиќ, во обид да ја  промени волјата на граѓаните и да ги присвои гласовите на опозицијата. По состанокот со лидерите на опозициските партии Тадиќ рече дека сите тие се сомневаат во работата на РИК. Изборниот процес и демократија се дискутабилни во Србија “, истакна поранешниот претседател и додаде:” Има целосна синергија меѓу партијата на Вучиќ и онаа на Ивица Дачиќ од Социјалистичката партија. И двете партии се обидуваат да ја оспорат  волјата на граѓаните “, смета лидерот на СДП. На средбата на опозицијата учествуваа освен Борис Тадиќ уште и Санда Рашковиќ Ивиќ, Бошко Обрадовиќ, Саша Радуловиќ, бојата Пајтиќ и Чедомир Јовановиќ.

Бојан Пајтиќ повика коалициските партнери на Вучиќ – Вук Драшковиќ, Расим Љајиќ и Велимир Илиќ да се приклучат на опозицијата како што тоа го направија пред 20 години против изборната кражба за време на режимот на српскиот диктатор Слободан Милошевиќ. Александар Мартиновиќ од партијата на Вучиќ најави дека оваа формација ќе подигне обвинение против опозицијата, бидејќи се обидела “преку манипулации за време на изборниот процес и притисок врз работата на РИК да влезе преку насилство во новото Собрание”. / БГНЕС, РТС и Танјуг

Слични содржини