Ако победи на избори, Трамп ќе прераспореди американски војници во странство на границата со Мексико

од Vladimir Zorba

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави денеска дека доколку биде реизбран, ќе ги пренасочи ресурсите од федералните агенции за спроведување на законот и ќе испрати илјадници војници кои моментално се наоѓаат во странство на границата меѓу САД и Мексико, пренесува Ројтерс.

Обраќајќи им се на поддржувачите во Ајова, каде што во јануари ќе се одржи првата републиканска номинација за изборите во ноември 2024 година, Трамп исто така вети дека ќе ја прошири забраната за патување што им забрануваше на луѓето од неколку земји со мнозинско муслиманско население да патуваат во САД за време на неговото претседателствување во 2017-2021 година.

Нарекувајќи ги рекордните нелегални гранични премини меѓу САД и Мексико за време на претседателот Џо Бајден „инвазија“, Трамп се обиде да ја префрли вината за проблемот на сегашната администрација.

„По мојата инаугурација, веднаш ќе ја прекинам секоја отворена гранична политика на администрацијата на Бајден“, рече Трамп на митинг во Дубук.

„Јас ќе кажам дека мора да ги искористиме сите ресурси потребни за да ја запреме инвазијата, вклучително и прераспоредување на илјадниците војници кои моментално се стационирани во странство“, додаде тој.

Слични содржини