Аналитичари: Како анкетите ги заборавија „скриените гласачи на Трамп“ и зошто Бајден не е сигурен победник?

од Nikola Popovski

Доналд Трамп веројатно ќе освои најмалку 270 електорски гласови или дури и повеќе, предвидел во средата Роберт Кахали од „Трафалгер групата“. Истражувачите на јавното мислење во САД ја коментираат можноста за победа на сегашниот претседател поради тврдењата на медиумите дека победата на Џо Бајден е сигурна.

И покрај тоа што кандидатот за претседател на Демократската партија, Џо Бајден, сè уште води со голема разлика во анкетите во САД, Трафалгер групата, компанија за истражување и анкети со седиште во Атланта, открила дека многу американски истражувачи го занемаруваат „главно скриеното гласачко тело на Трамп“ бидејќи многу конзервативци и приврзаници на претседателот се плашат од отворена поддршка за Доналд Трамп.

Пред четири години „Трафалгар групата“ ја предвиде победата на Доналд Трамп во Пенсилванија, Флорида и Мичиген, и покрај фактот што повеќето национални истражувања покажаа дека Хилари Клинтон има голема предност во тие земји.

Зошто демократите не можат да победат

„Конзервативците имаат добра причина да ги задржат своите про-Трамп ставови за себе. Ова стана општество во кое приврзаниците на Трамп можат да бидат отпуштени, навредувани, малтретирани, засрамени, а понекогаш дури и напаѓани, и тоа честопати е неказнето. Не е ни чудо што приврзаниците на Трамп држат низок профил“, вели д-р Николас Вади, вонреден професор по историја на Универзитетот „Сани Алфред“.

Иако Си-Ен-Ен, Њујорк Тајмс и другите мејнстрим медиуми пишуваат за пораз на актуелниот претседател на претстојните избори врз основа на анкети, ситуацијата многу потсетува на претседателската трка во 2016 година во која Хилари Клинтон важеше за сигурен победник, додал професорот.

„Анкетите на терен изгледаат скоро исти како и на последните претседателски избори – демократскиот кандидат ужива мала предност, обично во границите на грешки“, забележува тој.

Сепак, оваа година ситуацијата е влошена од пандемијата на коронавирус, расните немири и распространетоста на поштенското гласање, поради што некои луѓе се сомневаат во веродостојноста на анкетите во главните медиуми.

„Многу републиканци се згрозени од медиумите, па затоа не треба да изненадува што тие не сакаат да учествуваат во анкетите на Си-Ен-Ен. Последната ваква анкета му донесе на Бајден предност од 16 поени на национално ниво“, забележува Вади.

„Секако, ништо од ова не значи дека „Трафалгар“ е во право, кој предвидува блиска победа на Трамп во повеќето неопределени земји. Секој избор подразбира различно гласачко тело, а електоратот годинава ќе биде различен од кога било! Како и да е, треба сериозно да ја сфатиме прогнозата на „Трафалгар“, со оглед на нивните досегашни резултати. Треба да забележиме дека обложувалниците му даваат на Трамп многу поголема шанса за победа отколку анкетите – близу 40 проценти. Мојот совет до демократите е да не земаат ништо здраво за готово“, вели тој.

Силните пораки на Трамп

Ситуацијата е симптоматска на моменталната политичка сцена во САД, вели Даниел Мекадамс, извршен директор на Институтот за мир и просперитет „Рон Пол“.

„Претседателот Трамп беше една од најразделените политички фигури во последните неколку децении. Неговиот бомбастичен стил засрами многу од неговите сојузници и ги разбесни неговите непријатели. Многу Американци не сакаат отворено да ја прифатат таквата поделена фигура од страв од отуѓување од пријателите и семејството. Тие дури можат да не сакаат да им кажат на анкетарите кого поддржуваат од страв да не ги објават тие информации во јавноста. Затоа многумина се сомневаат дека анкетите сериозно ја потценуваат поддршката за Трамп“, нагласува Мекадамс.

Постојат низа фактори кои можат да укажат на зголемена поддршка на Доналд Трамп, што националните анкети не се во можност да ги откријат, смета тој.

Кога станува збор за ентузијазам во јавноста за кандидатите, неодамнешните митинзи на Трамп донесоа огромни гужви, додека кампањата на Бајден не може да се пофали со ништо слично, додава Мекадамс.

„Практично имаме фотокопија на кампањата од 2016 година, каде Хилари Клинтон имаше проблеми да пополни мала соба со приврзаници, додека Трамп одржуваше митинзи на стадионите“, рекол тој, додавајќи дека приврзаниците на Трамп покажуваат уште поголем ентузијазам во 2020 година и се задоволни што ќе излезат после долгите и исцрпувачки мерки на карантин.

„До степен до кој Трамп е заслужен за враќање на животот во нормала, треба да се очекува дека тој ќе има корист и од гласачките кутии“, вели Мекадамс.

Покрај тоа, претседателот повеќепати истакнал дека се разликува од Бајден во однос на коронавирусот, предупредувајќи дека Бајден „повторно ќе ја заклучи економијата и ќе нареди носење маски“, додека Трамп „ќе се фокусира на повторно отворање на економијата и закрепнување од рецесијата. депресија поврзана со карантин “, вели Мекадамс.

Оваа порака одекнува особено кај работниците, во неопределените земји и затоа оние кои не можат „да работат од дома“ веројатно ќе бидат помотивирани да гласаат за сегашниот претседател во надеж дека ќе се вратат на своите работни места.

„Многу од овие работници можеби не беа воодушевени од Трамп од разни причини, но кога се чини дека станува збор за живот или смрт, тие може да излезат на гласање. Бајден може да зажали што е прогласен за „кандидат на карантинот“, заклучил Мекадамс.

loading...

Слични содржини