Аналитичари: Русите насочуваат сајбер напади врз земјите од ЕУ

од Stefanija Kuzmanovska

Сајбер војната на Русија против Украина во голема мера пропадна и Москва сè повеќе цели на европските сојузници на Киев, наведуваат американските и француските аналитичари.

Француската одбранбена компанија „Талес“ во извештајот објавен утринава соопшти дека Русија ги напаѓа Полска, нордиските и балтичките земји со арсенал на сајбер оружје за да создаде поделеност и да промовира антивоени пораки.

„Мајкрософт“ во проценката на заканите претходно овој месец рече дека руските актери извршиле напади во најмалку 17 европски земји во првите шест недели од оваа година.

Слични содржини