Бајден: Ги разбирам прашањата за мојата возраст, но демократијата е загрозена од Трамп и МАГА републиканците

од Vladimir Zorba
221 прегледи

Џо Бајден, најстариот американски претседател во историјата на земјата, во понеделникот изјави дека го разбира фокусот на неговата возраст, но дека се кандидира за реизбор затоа што Доналд Трамп сака да ја „уништи“ американската демократија.

80-годишникот обично избегнува такви прашања, но размислува за неговата возраст, велејќи дека неговото искуство му помогнало да се справи со кризи како Украина и Ковид.

Се чини дека многу луѓе се фокусирани на мојата возраст, рече Бајден. „Го сфаќам тоа, верувајте ми, го разбирам повеќе од кој било“.

Тој додаде: „Се кандидирам затоа што демократијата е загрозена, бидејќи во 2024 година демократијата е повторно на гласање. И нека нема сомнеж: Доналд Трамп и неговите МАГА републиканци се решени да ја уништат американската демократија“.

Демократот додаде дека нема да им се „поклони“ на „диктаторите“ и го обвини Трамп, чиј слоган е „Направете ја Америка повторно голема“, дека тоа го прави пред рускиот претседател Владимир Путин.

Анкетите покажуваат дека американските гласачи се загрижени за возраста на Бајден пред веројатниот реванш следната година против Трамп, кого го порази во 2020 година.

Влијателниот американски колумнист Дејвид Игнатиус од Вашингтон пост предизвика бурни реакции минатата недела кога го повика Бајден да не се кандидира, велејќи дека Бајден ризикува да го поткопа неговото „најголемо достигнување“ со поразот на Трамп.

Бајден, кој оваа недела присуствува на Генералното собрание на ОН во Њујорк, ќе има 85 години на крајот на вториот мандат, а неговите републикански противници немилосрдно го таргетираат.

Трамп, кој има 80 години и би бил најстариот претседател доколку победи на изборите следната година, во интервју емитувано во неделата рече дека Бајден „не е премногу стар“, но дека е „неспособен“.

Слични содржини