Белата куќа одобри испраќање оружје во Тајван

од Stefanija Kuzmanovska

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден одобри воен трансфер во Тајван во рамките на Програмата за финансирање на странските вооружени сили – FMF, која вообичаено се користи за суверени држави, стои во соопштението испратено до Конгресот.

Документот, во кој „Ројтерс“ имал увид во средата, ги информира конгресните комисии за намерата на Стејт департментот да одвои до 80 милиони долари средства од ФМФ за поддршка на Тајван.

Тајванското министерство за одбрана изрази благодарност, но рече дека нема да ги коментира деталите за помошта, истакнувајќи дека САД веќе помогнале во зајакнувањето на борбените способности на островот, кој Пекинг го смета за своја територија, според постојните политики и закони.

Слични содржини