Безос сака да се врати во трката за Месечината, нуди две милијарди долари

од Nikola Popovski

Џеф Безос, најбогатиот човек на светот, понуди да ги покрие трошоците на НАСА во износ од 2 милијарди долари, така што американската вселенска агенција може да го преиспита потпишувањето договор со него за изградба на возило за слетување на Месечината

Да потсетиме, НАСА во април им го додели договорот на Илон Маск и неговата компанија Спејс Икс и ја одби понудата на компанијата на Безос „Blue Origin“.

Договорот предвидува изградба на систем за слетување што би ги донел астронаутите на Месечината најрано во 2024 година, пренесува Би-Би-Си. Иако се очекуваше дека две компании можат да учествуваат во проектот, НАСА може да го додели договорот само на една поради недостаток на средства.

Од 3,3 милијарди долари што ги побара од Конгресот, НАСА доби само 850 милиони долари за да изгради возило за да слета на Месечината. Безос изјави дека неговата компанија „Blue Origin“ ќе го надмине недостатокот на буџетско финансирање со откажување од сите плаќања во тековната година и нареди две владини фискални години од две милијарди долари.

Тој прецизираше дека понудата не подразбира одложување, туку целосно и трајно одрекување од плаќање.

Слични содржини