Болниот израз на лицето на Меркел го обиколи светот: Папагал ја гризна за раката, таа вресна, камерите се снимија

од Vladimir Zorba

Германската канцеларка во заминување Ангела Меркел го посети паркот за птици во Марлоу, во нејзината веќе поранешна изборна единица Грајфсвалд, а болниот израз на нејзиното лице го обиколи целиот свет.

Таа позираше пред камерите хранејќи папагали, од кои едниот, Лорис, слета на нејзината глава.

Меѓутоа, додека се сликала, папагал ја гризнал за раката, па фотографите снимиле фотографија на која таа извикала со болен поглед.

Иако Меркел не беше „лута“ на папагалот што ја гризна, таа не сакаше многу да се приближи до поголемите птици по тој „напад“.

Кога и било понудено да го погали бувот, таа одбила.

„Не би, мислам дека бев доволно добра со помалите птици“, рече таа.

Патем, таа им рече на своите поранешни гласачи дека секогаш и било чест да ја претставува оваа изборна единица.

Во Германија, во недела, парламентарните избори го означуваат крајот на ерата на канцеларката Меркел, која беше канцелар од ноември 2005 година.

Фото: АП

Слични содржини