Борел во посета на Украина

од Stefanija Kuzmanovska

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, денеска и утре ќе престојува во посета на Украина, каде ќе оствари низа средби со тамошните власти.

Борел ќе се сретне со претседателот Володимир Зеленски, премиерот Денис Шмихал, министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба и министерот за одбрана Рустем Умеров, а ќе се обрати и пред пратениците во парламентот.

За време на посетата, високиот претставник на ЕУ ќе има можност да разговара за актуелните прашања и предизвици со кои се соочува Украина и да ја изрази поддршката на Европската унија за реформите и напредокот на земјата.

Се очекува разговорите да бидат фокусирани на прашања од надворешната политика, безбедноста и соработката со ЕУ.

Слични содржини