Актуелно
Почетна / Глобално / Европа (страница 12)

Европа

Во Германија одбини 196.000 влегувања поради сомнеж за коронавирус

Германската полиција одбила 196.000 влезови во земјата на граничните премини поради сомнение за инфекција со коронавирус, објави во неделата „Билд ам Сонтаг“ пред укинувањето на контролите за здравствената состојба на патниците на границите. Бројот на одбиени влезови се однесува на периодот до 11 јуни, изјави германскиот министер за внатрешни работи …

Повеќе

Илјадници луѓе формираа човечки синџир против расизмот во Берлин (ФОТО/ВИДЕО)

Илјадници луѓе формираа човечки ланец во Берлин денес во знак на борба против расизмот, дискриминацијата и нееднаквоста. Организаторите на демонстрацијата наречена „Невидливи“ побараа од учесниците да носат маски и да држат социјална дистанца. Синџирот бил долг девет километри, од портата Бранденбург до областа Нојклен. Учесниците со обоени панделки се врзаа …

Повеќе

Поради пабовите: Велика Британија ја преразгледува мерката за социјално дистанцирање

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави денеска дека се преразгледува мерката за зачувување на растојание од најмалку два метра, која беше воведена поради пандемијата од коронавирус. Џонсон го рече тоа во пресрет на потенцијалното дополнително олеснување на рестриктивните мерки на 4 јули, пренесува Ројтерс. „Ќе ја разгледаме и преиспитаме мерката додека …

Повеќе

Крај на една ера: Амстердам ги преместува борделите, не сака да биде град на секс и дрога

Како што започна пандемијата во март, Амстердам стана град на духови. Познатите кафулиња, бордели, хотели кои со години привлекуваат туристи низ целиот свет, беа празни. Вирусот сега влијае на она за што беше познат градот, локалното население го загуби историскиот дел на градот. Сега доаѓа борбата за враќање. – Болно …

Повеќе

Бројот на случаи на КОВИД-19 во Романија се приближува до 22.000

Регистрираните случаи на заразени со коронавирус во Романија се зголемија за 320 во последните 24 часа и нивниот вкупен број достигна 21.999, објави телевизијата „Диги 24“, повикувајќи се на информации на владата. Од почетокот на пандемијата од коронавирус починале 1.410 луѓе. Повеќе од 15.700 пациенти биле излекувани и отпуштени од …

Повеќе

Германија одобри 500 милиони евра за обуки на работните места

Германија планира да одобри програма од 500 милиони евра за да спречи прекинување на обуките на работното место за млади работници вработени во компании низ целата земја. Според прелиминарниот документ разгледан од Ројтерс, целта на програмата е да се спречи кризата со коронавирус да се претвори во криза во однос …

Повеќе

ШПАНИЈА ГИ ПОПУШТА МЕРКИТЕ: Границите за Шенген зоната се отвораат на 21 јуни

Шпанија ќе ги отвори своите граници за европските земји-членки Шенген на 21 јуни, освен со Португалија, со која ќе ги отвори своите граници на 1 јули, како што беше претходно најавено, јавуваат шпанските медиуми. Шпанската влада претходно објави дека ќе дозволи влез во Шпанија на 1 јули без обврска за …

Повеќе

Туристите се вратија во Венеција

Туристите се вратија во Венеција во голем број во саботата, по четиримесечната пандемија, по повод повторно отворање на Палатата на Доџ, пренесува Франс Прес. Стотици посетители, домашни и странски, застанаа во редот на плоштадот Свети Марко на 300 метри квадратни. Илјадници билети биле резервирани преку Интернет за денот кога палатата …

Повеќе

Конте го отвори состанокот за економско закрепнување на Италија

Италијанскиот премиер Џузепе Конте отвори виртуелна средба денес во Рим за економското закрепнување на земјата, оценувајќи ја потребата да се „амортизира невидениот шок“ што ја удри Италија. „Има невиден шок со човечки жртви и многу високи социјални и економски последици. Се согласувам со концептот на претседателката на Европската комисија, Урсула …

Повеќе

ЖЕСТОКИ ПРОТЕСТИ ПРОТИВ РАСИЗМОТ ВО ПАРИЗ: Полицијата употреби солзавец против демонстрантите (ВИДЕО)

Полицијата денеска фрли солзавец на демонстрантите во центарот на Париз, каде илјадници се собраа протестирајќи против расизмото и полициската бруталност. A protest rally against police brutality in Paris has turned into riots, and security forces used tear gas on protesters pic.twitter.com/3Z3bsD5DjB — Sputnik Insight (@Sputnik_Insight) June 13, 2020 Протестот во …

Повеќе