Актуелно
Почетна / Глобално / Европа (страница 9)

Европа

Потоп во Москва, автомобили пливаат (ВИДЕО)

Москва беше погодена од силно невреме, проследено со обилни врнежи од дожд и град, а на сила е портокалов метеоролошки аларм. Жителите на Москва објавија на социјалните мрежи снимки и фотографии на кои се гледаат автомобили кои пливаат по улиците како чамци. Центарот за контрола на сообраќајот во Москва објави …

Повеќе

ПРОТЕСТИ ПРОТИВ ЛУКАШЕНКО: Полицијата апси демонстранти и приведува новинари додека емитуваат вести во живо (ВИДЕО)

Полицијата во Белорусија приведе околу стотина демонстранти, како и новинари, кои излегоа во знак на протест против кампањата за реизбор на претседателот Александар Лукашенко. Опозициските кандидати собираа потписи од приврзаниците во Минск пред да пристигне полицијата. Александра Динко, известувач за белорускиот сервис на Радио Слободна Европа, беше приведена додека таа …

Повеќе

Италија:15 милијарди евра помош за граѓаните погодени од корона кризата

Италијанската влада досега плати 15 милијарди евра, по разни основи, на 11 милиони работници, со цел да ги ублажи последиците од економската криза што се појави по пандемијата „Ковид 19“, пишува дневниот весник „Хафингтон пост“, повикувајќи се на официјалната статистика од 18 јуни. Околу 4 милиони самовработени работници добија бонус …

Повеќе

Над 2,5 милиони луѓе се заразени со коронавирус во Европа

Во Европа се пријавени повеќе од 2,5 милиони случаи на коронавирус, од кои повеќе од половина се пријавени во Русија, Велика Британија, Шпанија и Италија. Во Европа, вкупно 2.500.091 луѓе биле заразени со коронавирус, а починале 192.158 лица. Русија е европска земја со најголем број случаи – 576.952 и 8,002 …

Повеќе

ЕУ се закани дека ќе ја тужи Кина пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг

Европскиот парламент усвои резолуција со големо мнозинство во кое се наведува дека ЕУ мора да ја тужи Кина пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг, доколку официјалниот Пекинг наметне нов закон за безбедност на Хонг Конг, а во тој случај ЕУ да примени мерки на економски притисок врз Кина, јави …

Повеќе

Меркел: Пандемијата ја покажа ранливоста на Европа

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска истакна дека пандемијата на коронавирус ја покажа ранливоста на Европа и најави дека лајтмотивот на германското претседателство со ЕУ, од 1 јули ќе претставува заедничко и солидно надминување на предизвиците, пренесува РТВ. Обраќајќи се на Бундестагот, Меркел истакна дека Берлин презема голема одговорност во време …

Повеќе

ЕП усвои извештај за Западен Балкан: Повик за борба против корупцијата и помирување

Европскиот парламент вечерва го усвои извештајот за Западен Балкан, во кој се повикува на борба против корупцијата, унапредување на помирувањето во регионот, како и воспоставување на соодветно финансирање за земјите во процесот на пристапување во ЕУ. Предлагач е известувачот на Европскиот парламент за Западен Балкан, Тонино Пицула, кој претходно оцени …

Повеќе

Коронавирус во Италија имало и кон средината на декември

Италијанските научници откриле траги од коронавирусот во отпадните води во Милано и Торино кон средината на декември, што укажува на тоа дека вирусот циркулирал во северна Италија дури и пред Кина да ги објави првите случаи. Научниците од италијанскиот Национален институт за здравство испитале 40 примероци отпадни води собрани од …

Повеќе

Лидерите на ЕУ ги продолжија санкциите кон Русија поради анексијата на Крим

Лидерите на Европската унија денеска се договорија да ги продолжат економските санкции кон Русија до крајот на јануари следната година поради анексијата на Крим во 2014 година и немири во источна Украина, јави „Вијести“. ЕУ воведе санкции кон Русија за енергетскиот, финансискиот и секторот за производство на оружје, поради улогата …

Повеќе

Апликацијата за следење на коронавирусот веќе ја користат 9,6 милиони граѓани во Германија

Од нејзиното лансирање во вторникот до петок, 9,6 милиони германски државјани инсталираа апликација на својот паметен телефон за следење и предупредување за ширење на инфекцијата од коронавирус, објави германската влада во петокот. „Германската влада со нетрпение го очекува големиот интерес на граѓаните за овој механизам за борба против ширењето на …

Повеќе