Д-р Андоновски: Моменталната состојба со коронавирусот е како „трета светска војна“

од Берта Китинска

Директорот на Институтот за белодробни заболувања „Козле“ д-р Анѓелчо Андоновски, кој е и член на Комисијата за заразни болести, за Канал 5 вели дека во болницата во моментов се згрижуваат возрасни пациенти, родители на кои им треба хоспитализација, заедно со нивните деца.

Но, доколку болничките кревети во Инфективна и во модуларната болница се полни болните ќе се праќаат во „Козле“.

Тој не смета дека треба да се воведе полициски час, а моменталната состојба со коронавирусот ја оценува како „трета светска војна“, но здравствена.

 

loading...

Слични содржини