Давутоглу ќе “запне” да поднесе оставка од партиската функција, Ердоган “ќе го моли” да не го прави тоа

од desk3

Премиерот на Турција, Ахмет Давутоглу се состана со турскиот претседател Реџеп Ердоган за консултации, откако владејачката партија го загуби парламентарното мнозинство. Сега Партијата на правдата и развојот е принудена да бара коалиција со помали партии, соопштува АП.

epa02893369 Turkey's Foreign Minister Ahmet Davutoglu speaks during a press conference in Ankara, Turkey, 02 September 2011. Davutoglu said Turkish-Israeli diplomatic relations are to be downgraded to the level of second-secretary. A United Nations review of Israel's May 2010 raid on a Gaza-bound aid ship, in which nine activists were killed, has found Israel at fault but said Israel's blockade of Gaza was both legal and appropriate, according to the New York Times. The U.N. report said the way Israeli forces boarded the vessels was 'excessive' and 'unreasonable.'  EPA/VOLKAN FURUNCU TURKEY OUT  EDITORIAL USE ONLY/NO SALES/NO ARCHIVES

Не е јасно дали Давутоглу ќе поднесе оставка за време на средбата, што е во согласност со политичката традиција во земјата. Ердоган може да замоли Давутоглу да остане на функцијата до формирањето на новата влада.

“Франс прес” истакнува дека Давутоглу ќе поднесе оставка и Ердоган ќе го замоли да формира нова влада на средба кон 16 часот по локално време во новата претседателска палата во Анкара.

Ова ќе е нивната прва средба од изборите.

Ердоган може да свика нови парламентарни избори, ако во рок од 45 дена не биде формирана влада.

Дневниот весник “Хуриет” забележува дека ако Давутоглу не успее да формира влада, Партијата на правдата и развојот ќе свика вонреден конгрес во август, кој ќе избере нов партиски лидер и премиер. Се споменува името на поранешниот претседател Абдула Ѓул.

Создадената од Ердоган партија, освои 40% од гласовите по неделните парламентарни избори. Партијата зема 258 места од 550-члениот парламент – 18 се потребни за мнозинство.

Опозициските партии рекоа дека нема да се коалицираат со владејачката партија. Резултатот е голем удар за Ердоган, кој се надеваше дека ќе го смени парламентарниот систем во претседателски.

Слични содржини