Демонстрантите во Берлин бараат земјите од ЕУ да ги примат мигрантите

од Vladimir Zorba

Демонстрантите во Берлин денеска ги повикаа земјите од Европската унија да им дозволат на мигрантите блокирани во грчките кампови да влезат во нив, пред ЕУ да даде предлози оваа недела за тоа како да помогнат по пожарот во логорот Морија на островот Лезбос, по кој 12.000 луѓе останаа без засолниште.

По пожарот во кампот на 9 септември, Германија се согласи да прими 1.553 мигранти, но демонстрантите во Берлин бараат повеќе активности.

Носејќи заштитни маски, во согласност со правилата воведени поради коронавирусот, околу 5.000 луѓе носеа транспаренти на кои пишуваше „Имаме простор!“ „Што друго треба да се случи?“, „Евакуирај ја Морија веднаш“ и „Срам да ти за ЕУ“.

Европската комисија треба да претстави нови предлози за миграција оваа недела. Пет години блокот не успеа да се договори за заедничка политика за азил, откако германската канцеларка Ангела Меркел дозволи влез на 1,2 милиони мигранти кои бараат заштита во Германија.

loading...

Слични содржини