Џеф Безос ќе носи 82-годишна жена во вселената

од Nikola Popovski

Осумдесет и двегодишната жена Воли Фанк ќе патува со Џеф Безос во вселената на летот на неговата компанија Blue Origin на 20 јули и со тоа ќе стане најстарата личност во вселената досега, објави компанијата.

Таа ќе биде четвртиот патник на првиот лет со патниците на таа вселенска туристичка агенција, покрај милијардерот Безос, неговиот брат Марко Безос и победникот на аукцијата за преостанатото место чие име сè уште не е откриено.

Воли Фанк била пилот и инструктор за летање, но не и било дозволено да стане астронаут поради нејзиниот пол.

Компанијата објави дека ќе и биде доделено место во капсулата со десетминутен лет како „почесен гостин“.

Тие четворица ќе бидат првите луѓе што ќе полетаат со ракета „Њу Шепард“.

Фанк е меѓу 13 жени кои биле обучени како астронаути во 60-тите години на минатиот век, но никогаш не одлетале во вселената или биле дел од тимот на астронаути на американската вселенска агенција НАСА, бидејќи тие се жени. Во тоа време, сите астронаути на НАСА биле воени пилоти и мажи.

Со 82 години, Фанк ќе биде најстарата личност што лета во вселената и ќе го сруши рекордот на покојниот Johnон Глен, кој летал со шатлот Дискавери во 1998 година на 77-годишна возраст

„Никој повеќе не чекаше. Времето дојде. Добредојдовте на екипажот, Воли. Возбудени сме што ќе летате со нас на 20 јули како наш почесен гостин “, напиша Безос на Инстаграм.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jeff Bezos (@jeffbezos)

Фанк, пилот и поранешна инструкторка за летање, беше првата жена-инспектор за Федералната администрација за воздухопловство на САД и првиот истражувач за безбедност на воздухопловството за Националната управа за безбедност на сообраќајот на патиштата.

Слични содржини