ДИК со пресек: На Димитриевски му требаат уште 1600 потписи, Таравари има над 7500

од Nikola Popovski

Државната изборна комисија го објави последниот пресек со собраните потписи на кандидатите за претседател на државата. Заклучно со 26 февруари до 20 часот, прв кој успеа да ги собере 10-те илјади потписи е кандидатот на ДУИ и министер за надворешни работи, Бујар Османи. Вкупно 10528 граѓани дале поддршка за Османи.

После него следуваат кандидатот на ЗНАМ и градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски со 8400 потписи, а потоа е кандидатот на здружената албанска опозиција, Арбен Таравари со 7513 потписи.

Кандидатката на Левица, професорката Билјана Ванковска има поддршка од 6237 потписи, додека лидерот на ГРОМ, Стевче Јакимовски досега собрал 4718 потписи.

Рокот за собирање потписи за кандидати за претседател и за кандидати за пратеници ќе трае до 8 март, согласно роковниците на ДИК. Претседателските избори се закажани за 24 април, додека вториот круг од изборите е на 8 мај кога треба да се одржат и парламентарните избори.

Слични содржини