„Долгата рака“ на Путин што стигнува до секој агол од планетата (видео)

од Nikola Popovski

Вагнер – мистериозна и опасна група приватни руски војници – платеници, за првпат била спомената во 2014 година и започнала да се бори во источна Украина, поточно во Луганск. Руските независни медиуми подоцна тврдеа дека платениците на Вагнер сè уште се наоѓаат во Украина и ги обезбедуваат отцепените влади во Донбас. Тие се нарекуваат „долгата рака на Путин“ и многу активности од значење за Кремљ им се припишуваат.

Вагнер е заслужен и за акцијата за време на анексијата на Крим, како и за нападот на аеродромот во Луганск, кога беа убиени 40 украински војници. Од крајот на 2015 година, тие активно дејствуваат во Сирија, каде им е доставена т.н. „Сирија-експрес“, флота од руски воени и цивилни бродови.

Војници-духови

Овие луѓе се невидливи во воените дневници и се надвор од кој било формален ланец на команда. Тие користат само кодови, и добиваат наредби за операции само усно и без никаква формална постапка. Затоа во Русија се нарекуваат војници-духови.

Бројот на борците на групата Вагнер во Сирија е предмет на дискусија на аналитичарите и медиумите, а некои медиуми објавија руски извори дека бројот на руски платеници во март 2016 година бил 2.500, вклучително и 1.600 борци, за што бил издвоен буџет од 350 милиони американски долари од почетокот на операцијата.

Вагнер не е дел од руските воени и полициски сили и тој не е во регистарот на агенции за обезбедување безбедносни услуги, напишал „Комерсант“. Вагнер не е официјално регистриран во Русија, бидејќи приватните воени компании се забранети според руските закони.

Руските власти никогаш не признале дека имаат некаква врска со Вагнер, иако претседателот Владимир Путин одликувал дека украсил неколку свои борци за нивните активности во Украина и Сирија.

Руски портал во своето истражување објави фотографии од одликувањара потпишани од Путин, а припадниците на нивните единици потврдијле дека луѓето кои ги добиле медалите биле борци на Вагнер.

Готвачот на Путин ги вмешал прстите

Различни медиумски извештаи во Русија и САД наведуваат дека финансиерот на групацијата Вагнер, Евгениј Пригогин, бизнисмен од Санкт Петербург, е близок со Путин. Тој го направи своето богатство во угостителството пред да потпише профитабилни договори со руската војска и владата.

Американскиот суд го обвинува дека е тој што стои зад „руската фабрика за ботови“ што се обидела да влијае на претседателските избори во Америка во 2016 година во корист на републиканскиот кандидат Доналд Трамп.

Елвис од српскиот огранок

Според руските независни медиуми, се верува дека Вагнер има и своја српска единица, која, наводно, ја водел барем до крајот на 2016 година од Давор Савичиќ, нарелен Елвис, Србин роден во Добој, поранешен член на Српската доброволна гарда и ЈСО.

Савичиќ, државјанин на Босна и Херцеговина, вели дека живее во рускиот град Химки, каде што работи на градилиште и негира дека имал врска со Вагнер. Сепак, руските независни медиуми пишуваат дека постојат докази дека Савичиќ бил виден неколку пати во камп за обука во руското село Молкино, од каде биле распоредени голем број борци на Вагнер во Сирија, за што исто така известува БИРН.

Сомнителен руски бизнис во Африка

Во последниве години, Русија ги интензивираше своите напори да го зголеми своето влијание во Африка, помагајќи им на лидерите во власта и спречувајќи прозападни или демократски движења, пред се преку операции предводени од овој близок соработник на претседателот Владимир Путин, како што покажуваат протечените документи што први ги објави британски Гардијан.

Една цел, како што пишуваа медиумите, е да ги истуркаат САД и поранешните колонијални сили, Велика Британија и Франција од Африка, додека другата е да се запрат „прозападните“ побуни. Путин покажа мал интерес за Африка во 2000-тите, но западните санкции воведени во 2014 година над Крим ја натераа Москва да бара нови геополитички пријатели и деловни можности, наведува британскиот весник, а документите што излегоа во јавноста покажаа дека Москва има амбиции Африка да ја претвори неговиот стратешки центар преку градење на односи со сегашните владетели, воени договори и едукација на новата генерација „лидери“ и тајни „агенти“.

loading...

Слични содржини