Eдинствена Русија на Путин победи на регионалните и општинските избори во Русија

од Vladimir Zorba

Во Русија се одржаа регионални и општински избори, вклучително и избори во четири украински региони кои Москва ги прогласи за своја територија, а резултатите покажуваат силна поддршка за рускиот претседател Владимир Путин и неговата партија Единствена Русија.

Меѓу реизбраните е и градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин, близок соработник на Путин, кој освои повеќе од 75 отсто од гласовите, објави Ројтерс.

Партијата Единствена Русија победи на изборите во четирите украински региони кои Русија ги анектира минатата година по референдумот – Доњецк и Лугански народни републики (ДНР и ЛРН), региони Керсон и Запорожје, покажуваат податоците на локалните изборни комисии, пренесува РИА Новости.

Слични содржини