Актуелно
Почетна / TOP NEWS / „Експлозија“ на корона на грчки остров: Туристите бегаат, воведен полициски час!

„Експлозија“ на корона на грчки остров: Туристите бегаат, воведен полициски час!

Три месеци по олеснувањето на ограничувањата низ целата земја за да се запре ширењето на коронавирусот, владата во Атина го стави во карантин грчкиот остров Порос по ненадејната појава на инфекција кај неколку жители и туристи.

До „клучот“ доаѓа во моментите кога коронавирусот рапидно се шири во Грција, откако тројно се зголемија случаите на новозаразени само во последните 10 дена.

Со околу 3.000 жители, Порос, еден час возење од грчката престолнина, беше омилена дестинација ова лето, привлекувајќи рекорден број туристи кои бараат безбедно засолниште од коронавирусот.

Но, во петокот, повеќето посетители на Порос беа видени како се враќаат со траекти во Атина или други острови.

Повеќе од 30 луѓе, претежно млади Грци, се покажале позитивни на КОВИД-19 во рок од 24 часа, а службените лица стравуваат дека може да има сериозно ширење на другите острови.

Властите загрижени за зголемувањето на стапката на инфекција на КОВИД-19 низ целата земја не преземаат никакви ризици. Тие преземаат агресивни активности за да спречат „рафал“ во Порос.

Баровите и ноќните клубови не смеат да работат доцна. Сега е воведен полициски час. Сите социјални и верски настани се прекинати.

Без оглед на причината, локалните власти, вклучително и градоначалникот Димитријадис, ги обвинуваат властите дека се премногу благи во надгледувањето на регулативите што се на сила со недели.

loading...