🎥Екстремно ниските температури во Финска ја замрзнуваат зовриената вода во воздухот

од Vladimir Zorba
318 прегледи

Рекордно ниските температури оваа недела во Финска инспирираа турист да проба трик што отсекогаш сакал да го направи додека е на одмор на Арктикот: фрли врела вода во воздухот кога надвор е екстремно студено и да претвори ја во облак од ледена прашина.

Ова не е нешто што треба да се обиде освен ако температурите не се екстремно ниски, но на повеќето места на Земјата тоа ретко или никогаш не се случува.

Лаури Унтамо, 49-годишен менаџер за продажба од јужна Финска, бил на одмор со пријателите во северната финска провинција Лапонија кога температурите паднале на -30 степени Целзиусови на Нова година.

„Сум видел видеа на социјалните мрежи или на Јутјуб дека е можно да се направи трик, но никогаш не сум имал доволно студ за да го пробам на -30 степени или подолу“, изјави Унтамо за Ројтерс.

Тој рече дека загреал вода во неговата кабина, брзо ја извадил и ја фрлил преку глава. Тој го преживеал обидот без да се изгори бидејќи водата веднаш се претворила во леден облак кој потоа исчезнал.

Скандинавските земји изминатите неколку дена се соочуваат со екстремно студено време, со -44,3 степени Целзиусови, најниската температура во последните 25 години, забележана во петокот во Енонтекио, северно од Пјатунтури каде што беше Унтамо.

И покрај студеното време, Унтамо и неговата група пријатели уживаа во активности на отворено, како што се нордиско скијање и планинарење во шуми покриени со снег.

„Ја видовме дури и поларната светлина во текот на неколку ноќи, така што (може да се каже дека) Лапонија ни го даде најдоброто оваа недела“, рече тој.

Слични содржини