Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Во Финска продолжено породилното отсуство за татковците

Финската Влада, предводена од најмладата премиерка на светот, 34-годишната Сана Марин, планира измени на законот со кој двојно ќе се зголеми должината на платеното породилно отсуство за татковците. Со овие законски одредби и татковците и мајките ќе имаат еднакво право на платено породилно отсуство, соопштија денеска властите во Хелсинки. Новата …

Повеќе

Финска: Запознајте ја Сана Марин, најмладата премиерка на светот

Сана Марин, 34-годишна финска политичарка ќе стане најмладата премиерка на светот која предводи влада. Марин го водела Министерството за сообраќај, а членовите на Социјалдемократската партија ја избрале за премиерка, откако премиерот Анти Рине даде оставка. Се очекува оваа недела да даде заклетва. „Имаме многу работа, мораме да ја вратиме довербата“ …

Повеќе

Илјадници „јајца од мраз“ прекрија плажа во Финска (ВИДЕО)

На плажа на финскиот остров Хаилуото се појавија илјадници ретки „ледени јајца“, а фотографијата од овој феномен ја снимил фотографот Ристо Матила. „Бев на плажа со сопругата Марјаниеми. Беше сончев и ветровит ден, но околу минус еден степен“, наведува тој. Фотографот вели дека досега не видел ништо слично на ова. …

Повеќе

Финска ги преслуша Ерменците и се на чекор до пласман на ЕП

Репрезентацијата на Финска беше подобра од Ерменија со 3:0 во квалификациски меч за Европското првенство во фудбал кое ќе се одржи следната година, и направи голем чекор кон пласман на шампионатот. Јенсен даде гол во првото полувреме, а финската ѕвезда, Пуки, беше двоен стрелец во второто полувреме и речиси ги …

Повеќе

Финска понуди раздвојување на преговорите со Северна Македонија и Албанија

По првата рунда разговори помеѓу земјите членки на ЕУ за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија, финското претседателство на маса официјално го стави раздвојувањето на преговарачкиот процес на двете земји, дознава МИА од дипломатски извори во Луксембург. Информацијата е потврдена за МИА од три земји членки на ЕУ, но …

Повеќе

Финска со компромис: Датум за Северна Македонија паралелно со усвојување на новата методологија

Финска како претседавач со Европската Унија  ќе предложи отворање на пристапните преговори  на Република Северна Македонија додека унијата во меѓувреме ќе работи на усвојување на, бараната од Франција, нова методологија за водењето на пристапните преговори. – пренесуваат медиумите. Во новата методологија, според која би се воделе преговорите со сите нови …

Повеќе

У19: Македонија ремизираше со Финска

Македонската фудбалска репрезентација за играчи до 19 години попладнево во Скопје одигра нерешено 0:0 на вториот пријателски натпревар против своите врсници од Финска. Пред два дена нашите млади фудбалери славеа со 5:0, но денеска „црвено-жолтите“ така и не успеаја да ја покажат истата ефикасна игра во нападот. Оба беше последниот …

Повеќе

У19: Македонија убедлива против Финска

Македонската фудбалска репрезентација до 19 години попладнево славеше убедлива победа против составот на Финска со 5:0 (1:0) во пријателски натпревар одигран во тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Скопје. На тој начин „црвено-жолтите“ со убедлива победа ги започна подготовките за елитната квалификациска фаза за ЕП. Филип Стојчевски го отвори резултатот во …

Повеќе

Македонија без Елмас на дуелите со Финска

За двата натпревара кои ќе се одиграат на тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Скопје, селекторот македонската фудбалска репрезентација до 19 години, Вујадин Станојковиќ нема да смета на Елиф Елмас, Димитар Митровски и Дарко Чурлинов, тројцата поради клупски обврски нема да бидат дел од составот за натпреварите против Финска. – Два …

Повеќе