ЕМА ја објави компанијата чија вакцина против мајмунски сипаници треба да биде одобрена

од Stefanija Kuzmanovska

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска објави дека треба да биде одобрена вакцината против мајмунски сипаници произведена од компанијата „Баваријан Нордик“.

Оваа агенција изјави дека препораките за одобрување вакцини ги базира на студии на животни, пренесува АП.

Сега Европската комисија би требало официјално да ја одобри оваа вакцина врз основа на препораките на ЕМА.

Слични содржини