Актуелно
Почетна / TOP NEWS / ЕУ и САД ја сакаат Српска Листа во косовската Влада

ЕУ и САД ја сакаат Српска Листа во косовската Влада

Соединетите Американски држави и Европската унија ќе ги „вложат сите напори“ Српската Листа да биде дел од новото мнозинство во косовскиот парламент и влада, бидејќи веруваат дека тоа ќе ја „опушти“ ситуацијата и ќе го олесни продолжувањето на преговорите меѓу Белград и Приштина, велат за „Данас“ неофицијални западни дипломати.

Според нивните извори, таквата опција би била прифатлива и за српскиот претседател Александар Вучиќ.

„И покрај навидум непомирливите ставови за фаворитите на косовскиот премиер Албин Курти и „Српска Листа“, западот смета дека подобро решение е да се направат Србите да бидат дел од владејачкото мнозинство наместо да ги бојкотираат институциите во Приштина, како што правеа Албанците до 1999 година. Влегувајќи во Владата на Курти, Србите би ја прифатиле легитимноста на изборите, а косовските Албанци не би изгубиле ништо друго освен две или три министерски места, со тоа што секогаш може брзо и лесно да се разрешат несоодветните српски министри“, тврдат дипломатите.

Курти, лидер на движењето Самоопределување, за ТВ Н1 вчера изјави дека косовскиот устав вели „Во нашата влада мора да има барем еден министер од српската заедница, но не мора тоа да биде од „Српската листа’.

„Ние би сакале најпрво да воспоставиме контакти и да ги вклучиме во коалицијата оние српски политички партии кои не се дел од „Српската Листа“ затоа што тие не се партија, туку држава“, рече тој.

Зборувајќи за дијалогот меѓу Белград и Приштина, тој изјави дека веднаш по формирањето на владата, треба да започнат разговори со Брисел, односно со новиот висок претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ. Како што објасни тој, „Ни требаат преговори, за преговори“.

„Исто така, ќе разгледаме 33 договори што ги имавме од 2011 до 2017 година, кои се исполниле, а кои не и кои биле влијанијата врз животот на луѓето во Косово и еден ден ќе започнеме дијалог со Србија кој мора да има добри, цврсти принципи … 100% не е политика на Самоопределување, но ние сме посветени на реципроцитет во сите области. Реципроцитет е праведен принцип на добрососедски односи“, рече Курти, кој најави дека веднаш ќе започне консултации со Демократскиот сојуз на Иса Мустафа на Косово за формирање влада.

Од друга страна, српскиот потпретседател Далибор Јевтиќ за РТС изјави дека без да разговара со оваа политичка сила, која ги освои сите десет места „резервирани“ за Србите во парламентот во Приштина, било „невозможно да се формира“ нова косовска влада. Коментирајќи ја изјавата на Курти дека ќе има претставник на Србите во косовската влада, но не претставник на Српската Листа, Јевтиќ истакна дека Курти кажува што сака, „но сосема друго е тоа што стои во законот“.

Тој објасни дека косовскиот Устав наведува дека „претставник на Србите во косовската влада ќе биде избран од мнозинство претставници на таа заедница во косовското собрание“.

„Нема дебата. Она што го кажува Курти дека ќе земе не знам кој Србин, е како ние да кажеме дека нема Курти да биде премиер туку ќе земеме некој друг. Едноставно е невозможно, истакна Јевтиќ.

loading...