ЕУ загрижена поради содржината на Мета наменета за мали деца

од Stefanija Kuzmanovska

Европскиот комесар за индустрија Тиери Бретон денеска најави дека ќе се сретне со извршниот директор на „Мета“, Марк Закерберг на крајот на јуни и ќе побара од компанијата да дејствува веднаш, бидејќи, како што рече, се чини дека нејзиниот заштитен кодекс за децата не функционира.

Платформите за социјални медиуми како што се Instagram, TikTok Byte Dance, Snapchat Snap и Alphabet YouTube предизвикаа загриженост кај регулаторите и корисниците на содржини наменети за мали деца, објави „Ројтерс“.

„Кодексот за доброволна заштита на децата на Мета се чини дека не функционира“, напиша Бретон на Твитер.

Бретон истакна дека Цукерберг сега мора да го објасни тоа и да преземе итна акција, најавувајќи дека ќе се сретнат во седиштето на „Мета“ во Менло Парк, Калифорнија, на 23 јуни.

Портпаролот на „Мета“ рече дека компанијата има строги политики и технологија за да ги спречи предаторите да пронајдат или да комуницираат со тинејџери преку апликации.

Портпаролот рече дека тимовите на „Мета“ разбиле 27 такви мрежи помеѓу 2020 и 2022 година и дека во јануари оваа година повеќе од 490.000 сметки биле блокирани поради кршење на политиката за безбедност на децата.

„Ние постојано истражуваме начини за активна одбрана од ваквото однесување и формиравме внатрешна работна група за да ги истражи овие тврдења и веднаш да се справи со нив“, рече портпаролот.

Бретон рече дека „Мета“, исто така, ќе мора да објави што планира да стори за да се усогласи со правилата на ЕУ за онлајн содржините познати како Закон за дигитални услуги (DSA) по 25 август или, рече тој, ќе се соочи со тешки санкции.

DSA забранува одредени видови насочени реклами на онлајн платформи, како што се оние наменети за деца или кога користат одредени категории на лични информации, како што се етничката припадност, политичките ставови и сексуалната ориентација.

Казните на DSA за прекршоци може да достигнат дури шест отсто од глобалниот промет на компанијата, пренесува „Танјуг“.

Слични содржини