Евросонг: Вечерва настапува македонската претставничка Јана Бурческа

од Vladimir Zorba

 

Вечерва во Киев се одржува втората полуфинална вечер на Песна на Евровизија, каде македонската претставничка Јана Бурческа ќе се обиде да обезбеди пласман во финалето, кое ќе се одржи в сабота.

Македонската претставничка Јана Бурческа со песната „Dance alone“ ќе настапи трета по ред.

На втората полуфинална вечер право на глас повторно ќе имаат публиката и жири комисијата од земјите учеснички на второто полуфинале, како и директните финалисти од Германија, Украина и Франција. Меѓу учесниците пак, се вбројуваат: Македонија, Австрија, Србија, Малта, Романија, Холандија, Унгарија, Данска, Ирска, Сан Марино, Хрватска, Норвешка, Швајцарија, Белорусија, Бугарија, Литванија, Естонија и Израел.

На првата полуфинална вечер, финале изборија претставниците на Молдавија, Азербејџан, Грција, Шведска, Португалија, Полска, Ерменија, Австралија, Кипар и Белгија.

На Евросонг оваа година учествуваат 42 земји.

Португалија и Романија се вратија по отсуството во 2016 година. Босна и Херцеговина, пак, се повлече од годинешното натпреварување поради финансиски проблеми.

Слични содржини